Palety barw – jak dobrać kolory do wnętrza?

z Brak komentarzy

Dziś będzie o kolorach. A konkretnie o narzędziach, z których można korzystać przy wyborze kolorów do swoich wnętrz. Przygotowałam dla Was subiektywny wybór kilku stron internetowych, gdzie możecie znaleźć gotowe inspirujące palety barw lub skomponować własne zestawienia.

https://www.design-seeds.com/

palety barw design seeds

Design Seeds to strona czysto inspiracyjna. Znajdziesz tu gotowe palety barw „wyciągnięte ze zdjęć”. Można wysortować sobie zestawienia po konkretnych kolorach. Wszystko opakowane w bardzo przyjazną i … nie wiem jakiego innego słowa użyć –  estetyczną grafikę. Można oglądać godzinami. Czasem zanurzam się w tych „ziarnach” dla czystej przyjemności 😉

 

http://colorpalettes.net/

palety barw color palettes

Kolejna strona inspiracyjna. Możesz wybierać palety wg kategorii (np. palety ciepłe), a także poprzez jedną lub dwie barwy wiodące.

 

Być może do zmian kolorystycznych w Twoim domu zainspirowała Cię konkretna fotografia i chciałbyś wykorzystać ją do utworzenia własnego zestawienia, podobnego do dostępnych w Design Seeds czy Collor Palettes. W prosty sposób możesz utworzyć paletę kolorów ze zdjęcia poprzez generator kolorów w serwisie Canva:

https://www.canva.com/color-palette/

palety barw canva

Generator kolorów Canva jest narzędziem pomyślanym głównie do wykorzystania w tworzeniu cyfrowych treści (do tego zresztą służy Canva w ogóle). Może być jednak użyta do tworzenia przez Ciebie palet kolorystycznych ze zdjęć, które są dla Ciebie inspirujące. Generator jest bardzo prosty w użyciu – „upuszczasz” swoje zdjęcie, a paleta tworzy się sama. Nie możesz natomiast regulować właściwości poszczególnych barw.

 

Poza funkcjonalnością tworzenia zestawień na bazie zdjęć można serwisy internetowe oferują także możliwość tworzenia własnych zestawień kolorystycznych. Odpowiednie narzędzia znajdziesz na:

http://www.colourlovers.com

palety barw colourlovers

Po zapisaniu się do społeczności Colourlovers możesz korzystać z dostępnych tam narzędzi do tworzenia palet kolorystycznych – ze zdjęć (Photocopa) lub budować własne palety w oparciu o koło kolorów (przy pomocy Color Palette Maker lub bardziej rozbudowanego narzędzia – Copaso). Generator Photocopa wyciąga sam kolory ze zdjęcia, jednak ostatecznie Ty wybierasz spośród nich te, które mają znaleźć się w Twoim zestawieniu.

Dołączenie do serwisu jest darmowe i umożliwia zapisywanie oraz udostępnianie swoich pomysłów innym użytkownikom, a także przeglądanie twórczości pozostałych członków.

 

https://coolors.co/

palety barw coolors

Serwis Coolors oferuje możliwości podobne do opisanych powyżej. Jest jednak w moim odczuciu przyjemniejsze w obsłudze. Możesz tworzyć swoje własne palety, modyfikować je, budować na podstawie zdjęć i generować zapis w różnych formatach, publikować, możesz też inspirować się tym, co stworzyli w serwisie inni Użytkownicy. Jest jeden minus – za darmo z serwisu możesz korzystać przez 3 miesiące.

 

Jeśli zależy Ci tylko na testowaniu swoich własnych pomysłów na zestawienia kolorystyczne, możesz także wypróbować dedykowane tylko do tego narzędzia w następujących miejscach:

https://color.adobe.com/

koło kolorów adobe

Koło kolorów Adobe jest jednym z najbardziej znanych narzędzi do budowania zestawień kolorów wykorzystywane przez grafików, webdesignerów i innych twórców treści cyfrowych znane wcześniej pod nazwą Adobe Kuler. Do zabawy kolorami będzie jednak dobre dla każdego. Wybierz regułę budowania palety – np. zestaw monochromatyczny – i testuj do woli.

 

 

http://www.color-hex.com/user/add-palette.php

palety kolorów color-hex

 

Do tego, by przygotować swoje zestawienie na Color Hex nie potrzebujesz tutoriala. Obsługa tego narzędzia jest intuicyjna i zorientujesz się od razu, jak to robić. Po zalogowaniu możesz dodawać i zapamiętywać swoje palety.

 

Jeśli sprawdzisz zaproponowane przeze mnie serwisy / narzędzia, zwróć uwagę na to, że kolory uzyskiwane przy ich pomocy są oznaczane (w większości przypadków) przy pomocy kodów numeryczno-literowych – m.in. HEX (np. #4b8a9c), RGB (np. rgb(108, 227, 188) ). Na stronie http://www.easyrgb.com/en/match.php#inputFORM znajdziesz konwerter, który dopasowuje cyfrowe kody kolorów do barw z palet gotowych farb oferowanych przez wybranych producentów, np. Tikkurila (linia Symphony Opus I i II), Benjamin Moore (wszystkie kolekcje) czy Dulux (wszystkie kolekcje); do palet RAL czy innych systemów oznaczania barw rzeczywistych produktów. Dopasowanie nie oznacza idealnego przekładu, więc samodzielnie musisz zdecydować, który zaproponowany odcień jest Twoim zdaniem najbardziej odpowiedni.

Pomimo ograniczeń w późniejszym odwzorowaniu uzyskanych kolorów w rzeczywistości, opisane narzędzia mogą być pomocne w samodzielnych poszukiwaniach idealnych kolorów do Twoich wnętrz. Miłej zabawy!

 

 

 

 

Skomentuj