Mała kuchnia (4 m2) w kawalerce na wynajem

z Brak komentarzy
Po raz kolejny przyszło mi się zmierzyć z małym pomieszczeniem w wielkiej płycie. O remoncie małej łazienki z przeznaczeniem dla rodziny w innym bloku z wielkiej płyty pisałam tu. Tym razem w związku z  planowanym generalnym remontem projektowałam kawalerkę (co rzadkie – dwupokojową) z przeznaczeniem na wynajem dla dwójki osób. Najistotniejsze zmiany zostały wprowadzone w kuchni i łazience.
Mała kuchnia (4 m2) po generalnym remoncie miała być ergonomiczna, jasna, przyjazna i zachęcająca dla potencjalnych wynajmujących – po prostu. W projekcie uwzględnione zostały zmiany w układzie hydrauliki i  elektryki. Zlew został przeniesiony pod okno, zaś na dotychczasowym blacie roboczym pozostała kuchenka, pod którym dodałam piekarnik. Po przeniesieniu zlewu pod okno wygospodarowano miejsce na dużą lodówkę (na której zależało Klientce) obok kuchenki. W starej kuchni używano malutkiej lodówki ustawionej na szafce pod oknem (możecie zobaczyć to na zdjęciu z przed remontu w galerii). Zmiany w elektryce objęły dodanie gniazdek – potrzebnych zarówno do nowych urządzeń (okapu i piekarnika elektrycznego), jak i do codziennych prac w kuchni (umieszczonych nad blatami roboczymi). Nawet mała kuchnia wymaga dobrego oświetlenia. Nie wystarczy jedna lampa w centralnym punkcie pomieszczenia.  Stąd konieczne było zwiększenie ilości punktów świetlnych, by doświetlić niezależnie poszczególne przestrzenie robocze. Zabudowa meblowa choć nadal niewielka (trzy szafki wiszące, szafka z szufladami, szafka przemysłowa pod zlewem oraz wysuwany kosz cargo na garnki obok zlewu) – powinna pomieścić wszystkie niezbędne akcesoria kuchenne i naczynia. Aby powiększyć zbyt mały blat roboczy – na lewej ścianie dodałam wąski blat (40 cm głębokości), który stanowi dodatkową przestrzeń roboczą oraz pełni też funkcję kącika jadalnego, gdzie posiłek mogą zjeść swobodnie 2 osoby.
W stylizacji wnętrza postawiłyśmy w porozumieniu z Właścicielką mieszkania na prostotę, jasną kolorystykę (połącznie bieli i pastelowego turkusu – zwróćcie uwagę na malowanie podkreślające bieg blatów roboczych) podkreśloną czarnymi dodatkami (by nie było zbyt mdło) i ocieploną drewnem (kafle imitujące podłogę drewnianą oraz drewniany blat). Osoby, które wynajmą mieszkanie, mogą nadać kuchni osobisty charakter poprzez powieszenie własnych plakatów czy zdjęć na ścianie nad blatem.
Jeśli masz za sobą osobistą metamorfozę swojej małej kuchni – podziel się efektami w komentarzu.

Skomentuj