ŁAZIENKA ZE SKOSEM W STYLU SOFT LOFT

z Brak komentarzy

Ucieszyłam się na pracę nad tą łazienką – znałam dom i świetnych ludzi, którzy ten dom tworzą, co ułatwiło i uprzyjemniło pracę. Powstało pomieszczenie inspirowane stylem, który w oryginalny i niewymuszony sposób został zaadaptowany w całym domu przez jego gospodarzy – łazienka ze skosem w stylu soft loft. Projekt tej łazienki jest doskonałym przykładem koncepcji spójnej zarówno z klimatem autentycznie rezonującym z zamieszkującymi dom ludźmi i z założeniami projektowymi bliskimi projektantowi.

Często możemy usłyszeć, że gusta bywają różne a najważniejsze, by dom pasował do jego mieszkańców (co jest jednym z moich priorytetów w pracy z Klientem – obejrzyj zróżnicowane próbki mojej pracy w portfolio). Moim Klientom doskonale się to udało – wzięli wszystko, co im miłe ze stylu loft i kreatywnie wykorzystali we własnym domu doprawiając go gdzieniegdzie głębokimi barwami. Wybór ten wydaje się w ich przypadku instynktowny – są bowiem indywidualistami,  a przy tym ludźmi otwartymi na innych, lubiącymi zwierzęta, ciekawymi świata, kochającymi muzykę (pan domu gra na gitarach) i doceniającymi sztukę modernistyczną, szczególnie w humorystycznym, ironicznym wydaniu. Gdzież więc tu miejsce na przewidywalny styl skandynawski, bogaty styl klasyczny czy wymuskane glamour? Lofty nieprzypadkowo kojarzą się z indywidualizmem i twórczą swobodą. Dla mniej zorientowanych czytelników styl loftowy ma swoje korzenie w początkach XX wieku, gdy paryska bohema artystyczna zaczęła wykorzystywać post-industruialne hale na pracownie i adaptować je do celów mieszkalnych. Słynne atelier Andy’ego Warhola „Fabryka” znajdowało się właśnie w pofabrycznym budynku i stanowiła w latach 60-tych XX wieku centrum artystyczne Nowego Jorku. Z czasem znalazło się wielu miłośników tego stylu, którzy zaczęli przenosić klimat industrialnych loftów do nowoczesnych budynków mieszkaniowych i takie stylizowane aranżacje przyjęło się określać jako styl soft loft.

Wśród najistotniejszych jego cech należałoby wymienić:

– ponadstandardowa wysokość pomieszczeń z dużymi oknami

– zachowanie otwartej przestrzeni

– widoczne surowe elementy konstrukcyjne i instalacyjne (rury, kable, legary)

– wykorzystywanie surowych materiałów – betonu, cegieł, stali, szkła i surowego drewna

– minimalizm i oszczędność w zdobieniach – brak bibelotów, dekoracyjnych zasłon

– stonowana kolorystyka jako baza aranżacji – biel, szarość, czerń ocieplana ewentualnie barwnymi akcentami w meblach

– wykorzystanie dużej ilości światła – zarówno do doświetlenia otwartych przestrzeni, jak i stworzenia klimatu czy podkreślenia dekoracyjności surowych materiałów.

Choć jest to mój pierwszy projekt w tym stylu, to jego założenia są mi osobiście bliskie – cenię przestronne, dobrze doświetlone wnętrza, prostotę, naturalne materiały, kontrast faktur i barw stanowiący sam w sobie dekorację, często używam czerni dla wniesienia energii do wnętrza, unikam bibelotów.

 

Wszystko to możecie dostrzec w projekcie tej łazienki – w jej aranżacji użyłam klasycznych barw: szarości, bieli i czerni. Zestawiałam ze sobą różne faktury materiałów – strukturę betonu w imitujących go płytkach ściennych, gładką glazurę czarnych płytek, postarzaną nierówną powierzchnię kafli podłogowych oraz drewno w meblach i elementach uzupełniających (wieszaki, lamele sufitowe). Wszystkie te materiały ze zróżnicowanej tekstury ożywają pod wpływem ledowego światła sufitowego, a w dzień – dzięki naturalnemu światłu wpadającemu przez okno połaciowe. Minimalistyczne lampki przy lustrach wykonane są z malowanej proszkowo czarnej stali, podobnie jak grzejnik. Jedyne akcenty dekoracyjne to wyrazisty vintage’owy wzór na podłodze oraz lamelowy drewniany sufit (który może kojarzyć się z drewnianymi legarami) i nawiązujące do niego wieszaki na ręczniki.  Mimo inspiracji w stylu industrialnym, surowości zastosowanych materiałów i kolorów, łazienka ta – ocieplona dębowym drewnem – ma przytulny domowy charakter.

 

łazienka soft loft

Skomentuj